Gdynia Rhythmic Stars & Baltic Junior Cup 2022

Gdynia Rhythmic Stars & Baltic Junior Cup 2022

Gdynia Rhythmic Stars & Baltic Junior Cup 2022

Gimnastyczki z całego świata i ich niebywałe umiejętności przez trzy dni będzie można podziwiać w hali Gdynia Arena. Od piątku, 20 maja do niedzieli, 22 maja 2022 roku rozgrywane będą turnieje "Gdynia Rhythmic Stars" oraz "Baltic Junior Cup". Sportowym zmaganiom towarzyszyć będzie strefa zabaw z atrakcjami dla najmłodszych. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

- Gimnastyka artystyczna to sport wyjątkowy dzięki unikalnemu połączeniu baletu, akrobatyki, tańca oraz treningu ogólnorozwojowego z wychowaniem estetycznym. Organizując corocznie turnieje Gdynia Rhythmic Stars & Baltic Junior Cup przybliżamy innym tę piękną dyscyplinę sportową i zachęcamy do wspólnego przeżywania sportowych emocji – mówi Anna Mrozińska, dyrektorka turniejów Gdynia Rhythmic Stars & Baltic Junior Cup, polska gimnastyczka, olimpijka z Aten (2004).

W majowy weekend w hali Gdynia Arena (ul. Kazimierza Górskiego 8) będzie można zobaczyć występy zawodniczek z różnych części świata. Gdynia Rhythmic Stars to turniej gimnastyki artystycznej zatwierdzony przez Międzynarodową Federację Gimnastyczną FIG, rozgrywany w dwóch kategoriach wiekowych: juniorek i seniorek. Wystąpią w nim 34 juniorki i 18 seniorek z czternastu państw: Azerbejdżan, Bułgaria, Izrael, Rumunia, Litwa, Słowacja, Hiszpania, Węgry, Włochy, Szwajcaria, Ukraina, Algieria, Kazachstan, Polska. Wśród nich światowej klasy gwiazdy - Milena Baldassarri, szósta zawodniczka igrzysk olimpijskich w Tokio oraz Sofia Raffaeli, tegoroczna zwyciężczyni pierwszej edycji Pucharu Świata w Atenach i srebrna medalistka drugiej edycji Pucharu Świata w Sofii. Gimnastyczki wystąpią także w specjalnym wspólnym pokazie. Tuż po nim spotkają się w strefie z kibicami, gdzie zaplanowano wspólne zdjęcia i autografy. Ponadto, w ramach programu Gdynia Rhythmic Stars, w konkurencji układów zespołowych, kibice będą mogli zobaczyć trzy reprezentacje Azerbejdżanu, Słowacji i Polski.

Równolegle odbywać będzie się Baltic Junior Cup, czyli turniej dla dzieci do czternastego roku życia. Udział w nim potwierdziło 112 zawodniczek.

- Turniej Gdynia Rhythmic Stars na stałe wpisał się w kalendarz najważniejszych imprez w Polsce i na świecie. Te prestiżowe i organizowane na najwyższym poziomie zawody nie tylko promują nasz kraj na arenie międzynarodowej, ale dodatkowo sprawiają, że świat gimnastyczny koncentruje swoją uwagę na polskiej gimnastyce. O randze wydarzenia świadczy fakt, że zaproszenie na tegoroczny turniej przyjął, w charakterze gościa specjalnego, Morinari Watanabe, czyli prezydent Międzynarodowej Federacji Gimnastycznej – wyjaśnia Leszek Blanik, prezes Polskiego Związku Gimnastycznego, który jako zawodnik dwukrotnie zdobywał medale olimpijskie w gimnastyce sportowej.

Turnieje gimnastyczne w Gdyni będą znakomitą okazją do przeżywania sportowych uniesień w rodzinnym gronie. Na kibiców czekać będzie specjalna strefa zabaw z zajęciami dedykowanymi dzieciom wkraczającym w świat gimnastyki i aktywności fizycznej. Najmłodsi będą mogli odkryć magiczny świat gimnastyki artystycznej i wypróbować elementy wykorzystywane w tej dyscyplinie, m.in.: kolorowe wstążki, obręcze, piłki, maczugi, skakanki. W programie organizatorzy zaplanowali także liczne konkursy, nagrody z autografami gwiazd, animacje, darmowy popcorn i inne atrakcje dla rodzin z dziećmi.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. Organizatorami wydarzenia są Stowarzyszenie Gimnastyki Artystycznej Gdynia, UKS Jantar Gdynia i Polski Związek Gimnastyczny. Wstęp na wszystkie pokazy jest bezpłatny.

Program zawodów Gdynia Rhythmic Stars & Baltic Junior Cup 2022

Piątek, 20 maja 2022

  • 10.00-10.10 - oficjalne otwarcie turniejów
  • 10.00-16.00 - juniorki wielobój (Gdynia Rhythmic Stars)
  • 16.45-20.45 - seniorki wielobój (Gdynia Rhythmic Stars)

Sobota, 21 maja 2022

  • 9.00-13.30 - Baltic Junior Cup
  • 14.00 - 18.45 - finały juniorek i seniorek (Gdynia Rhythmic Stars)
  • 19.00 - oficjalne zamknięcie turnieju Gdynia Rhythmic Stars

Niedziela, 22 maja 2022

  • 9.30-14.50 - Baltic Junior Cup
  • 15.00 - oficjalne zamknięcie turnieju Baltic Junior Cup