Pakujemy walizkę gimnastyczki na obóz. Co warto ze sobą zabrać?
Product successfully added to your shopping cart
Quantity
Total
There are 0 items in your cart. There is 1 item in your cart.
Total products
Total shipping  To be determined
Total
Continue shopping Proceed to checkout

Pakujemy walizkę gimnastyczki na obóz. Co warto ze sobą zabrać?

Pakujemy walizkę gimnastyczki na obóz. Co warto ze sobą zabrać?

Wyjazd sportowy to spore przeżycie nie tylko dla dziecka, ale również dla rodziców. Wielu opiekunów zadaje sobie pytanie, w jaki sposób spakować pociechę, aby była w stanie bez problemu odnaleźć wszystkie niezbędne rzeczy.

Podstawowe zasady

Na początku warto zapoznać się z informacjami na temat miejsca obozu. Ośrodki czy hotele zwykle na swoich stronach internetowych mają podane informacje o świadczonych usługach takich jak ręczniki, przybory kosmetyczne czy szlafroki kąpielowe. Wszystko to pozwoli zaoszczędzić miejsce w walizce na poczet innych, przydatnych rzeczy. Pamiętajmy o tym, że bagaż będzie noszony przez nasze dziecko, postarajmy się więc aby waga i rozmiar były dopasowane do faktycznych możliwości pociechy. Walizkę warto podpisać i dołączyć numer telefonu, aby w razie czego, można było łatwo zidentyfikować właściciela.

Oprócz głównego bagażu pakujemy także małą torbę lub plecak, który będzie znajdować się pod ręką (główny bagaż zostanie umieszczony na dnie autobusu). Tutaj umieszczamy rzeczy pierwszej potrzeby takie jak dokumenty, portfel, telefon, wilgotne chusteczki, wodę, coś do zjedzenia i umilacze czasu w postaci książki, czy odtwarzacza mp3). Jeśli nasze dziecko nie potrafi jeszcze zarządzać pieniędzmi najlepiej będzie przekazać je wychowawcy w kopercie z prośbą o stopniowe przekazywanie je maluchowi.

Pakując rzeczy weźmy pod uwagę porę roku i przewidywane warunki pogodowe na miejscu obozu. Warto też sporządzić szczegółową listę pakowanych sprzętów, tak, aby po powrocie możliwe było porównanie, czy czasem coś nie zostało w hotelu. Raczej zrezygnujmy z najdroższych ubrań, w przypadku ich zagubienia lub zniszczenia będziemy żałować, że zabraliśmy je ze sobą.

Pakujemy walizkę

Kluczowym dokumentem jest legitymacja szkolna. W przypadku wyjazdów zagranicznych konieczny będzie paszport. Dodatkowo można zabrać dokumenty świadczące o posiadanych uprawnieniach, np. kartę pływacką. W dalszej kolejności ubrania – jak zostało już wspomniane, należy dopasować ubiór do pory roku. Niezbędne będą:

- T-shirty i sportowe bluzki: najlepiej spakować większą ilość niż liczba dni spędzonych na obozie, szczególnie jeśli wyjazd odbywa się latem.

- bielizna i skarpetki: także zalecana jest większa ilość.

- spodenki lub spodnie, dresy.

- coś ciepłego: bluzę lub gruby sweter.

- kurtka sportowa, najlepiej przeciwdeszczowa.

- strój kąpielowy.

- nakrycia głowy w przypadku wyjazdu latem.

- kapcie do chodzenia po ośrodku i na basen.

- sportowe, wygodne buty i lekkie sandały.

- jeden lub dwa zestawy bardziej eleganckie, np. na wieczorne dyskoteki.

- kosmetyczka zawierająca podstawowe akcesoria takie jak szczoteczka i pasta do zębów, przybory do mycia, szczotka do włosów. Dodatkowo wpakujmy rolkę papieru toaletowego i słoiczek z proszkiem. Jeśli ośrodek nie oferuje ręczników, konieczne będzie zabranie ze sobą przynajmniej jednego. Podczas wyjazdów latem konieczne jest zabranie kremu z filtrem. Dodatkowo worek na brudną odzież.

- dodatki takie jak kubek, łyżka, długopis, zeszyt i ewentualnie ulubiona gra planszowa.

Specjalistyczny sprzęt

O ile w przypadku zimowych obozów sportowych, na przykład narciarskich sprawa wydaje się być dosyć prosta, o tyle bardziej wyspecjalizowane dyscypliny jak gimnastyka artystyczna wymagają głębszego zastanowienia. W takim wypadku, dziecko powinno brać czynny udział w procesie pakowania, gdyż samo wie najlepiej jakiego sprzętu i akcesoriów używa podczas treningów. Większość akademii sportowych podaje dokładną listę z wymaganym na obozie sprzętem. Pora przyjrzeć się bliżej temu tematowi i ustalić co każda gimnastyczka powinna mieć w walizce.

  1.        Piłka – stanowi świetne narzędzie treningowe. Umożliwia poprawę równowagi i koordynacji, dodatkowo wzmacniając mięśnie gimnastyczki. Z łatwością wpakujemy ją do nawet najmniejszej walizki – wystarczy spuścić powietrze. Piłki gimnastyczne są wykonane z miękkiej gumy, która ułatwia chwyt. W zależności od tego na jakim etapie jest nasze dziecko, powinniśmy wybrać odpowiedni rozmiar i wagę piłki. Dla początkujących zalecane są mniejsze i nieco lżejsze.

  2.        Obręcz – stanowi podstawowe wyposażenie każdej gimnastyczki i jeden z początkowych przyrządów z jakimi spotykają się zawodniczki na treningach. Wykorzystuje się ją nie tylko w układach indywidualnych, ale także zbiorowych. Obręcze są dostępne w różnych kolorach, nieraz oklejone różnobarwnymi taśmami. Podczas treningów wykorzystuje się lżejsze, treningowe obręcze. Gimnastyczka potrzebuje tego rodzaju akcesoriów do wykonywania między innymi podrzutów, łapania, toczenia i kręcenia.

  3.        Napalcówki – inaczej zwane półbaletkami, stanowią obowiązkowy element każdej osoby uprawiającej gimnastykę artystyczną. Napalcówki powinny być idealnie dobrane do anatomii stopy zawodniczki. Najlepsi zawodnicy i zawodniczki ćwiczą w skórzanych napalcówkach. Mają one ogromną przewagę nad tymi wykonanymi z tworzywa sztucznego, szczególnie pod względem posiadanych właściwości oddychających. Gimnastyczki nie muszą obawiać się odparzeń i otarć. Podczas zakupu zwracajmy uwagę na wykonanie i grubość nici. Jakikolwiek ucisk będzie powodować dyskomfort i utrudni trening. Napalcówki muszą dopasowywać się do stopy gimnastyczki i dawać jej poczucie tańczenia boso. Znajdziemy modele wyposażone dodatkowo w podkładkę antypoślizgową. Poświęćmy więcej czasu na odpowiedni wybór napalcówek. Takie podejście na pewno zaprocentuje na treningach. Pamiętajmy o tym, aby na obóz najlepiej spakować dwie pary.

  4.        Wstążka – zabierają ją ze sobą bardziej zaawansowane gimnastyczki, gdyż stanowi jeden z najtrudniejszych przyrządów. Nie można jej upuścić, zaplątać, ani dotknąć nią ciała. Podobnie jak w przypadku obręczy, wykorzystuje się ją do układów indywidualnych i zbiorowych. Wstążki wykonane są zazwyczaj z satyny dostępnej w bardzo bogatej gamie kolorów. Warto dopasować kolor do posiadanego stroju. W zależności od wieku gimnastyczki, wstążka musi mieć odpowiednią długość i szerokość. Dla juniorek, minimum 5 metrów, zaś dla seniorek minimum 6 metrów. Szerokość wynosi od 4 do 6 cm. Gimnastyczki wykorzystują wstążkę do takich ćwiczeń jak podrzuty, wężyki czy koła.

  5.        Maczugi – obowiązkowo w liczbie dwóch sztuk. Wykonane są z tworzywa sztucznego, ich długość waha się od 40 do 50 cm. Podobnie jak w przypadku wstążki, kolor warto dopasować do stroju zawodniczki. Podczas treningów, gimnastyczki wykorzystują maczugi do żonglowania, wykonywania skoków i piruetów, nie tylko w układach indywidualnych, ale także zbiorowych.

Gimnastyka artystyczna wymaga wielu, długotrwałych treningów. Odpowiednie przygotowanie zarówno pod względem fizycznym, jak i sprzętowym ułatwi i przyspieszy proces rozwoju. Pamiętajmy o tym, pakując naszą gimnastyczkę na obóz sportowy.